3 Nisan 2013 Çarşamba

E-Bilet Sistemi Nedir?

Türkiye Futbol Federasyonu, 6222 sayılı yasa kapsamında E-Bilet uygulamasına geçiş yapılması için bir süredir çalışma yürütüyor. Bu kapsamda uygulamayı işletecek şirket(ler) için beyan ve başvuru sürecinde son aşamaya gelindi. Sistemi işletmeye talip olanlar 5 Nisan'a kadar başvurularını tamamlayacaklar. Peki E-Bilet nedir ve ne amaçlanmaktadır?

E-Bilet uygulamasının Nisan 2014'de başlaması ve 2014-2015 sezonundan geçerli olmak üzere uygulanması planlanıyor.

E-Bilet uygulaması Süper Lig ve PTT 1. Lig'de bulunan 36 kulüp için planlandı. Spor Toto 2. Lig ve daha alt ligler uygulama dışında tutuluyor.

İhaleye katılacak şirketler için Niyet Beyan, İhale Süreci ve sistemin sağlıklı işlemesini sağlamak için TFF bünyesinde 'E-Bilet Sistemi Proje Koordinatörlüğü' kuruldu.

E-Bilet projesini üstlenecek şirket veya şirketler topluluğu 'Merkezi Sistem Entegratörü' olarak anılıyor. Sistem ihale kazananı tarafından 5 yıl süre ile işletilecek. 

Sistemin yürütülmesi, maçlara girmek isteyen taraftarlar için basılacak kartlarla sağlanacak. Kartların üzerinde taraftarın adı soyadı, fotoğrafı ve TC kimlik bilgisi bulunacak. Kart sahibi taraftarların tüm bilgileri ile bir veri tabanı oluşturulacak ve veri tabanında kayıtlı olmayan taraftarlar maçlara giremeyecek. TFF, veri tabanında kayıtlı tüm taraftar bilgilerini İçişleri Bakanlığı, ilgili resmi kurumlar ve istediği özel kurumlar ile paylaşabilecek. Ayrıca kartların basımı esnasında taraftarı olunan kulübün beyan edilmesi zorunlu. Ancak kulüp ismi (bu konuda açıklayıcı net bilgi yok) kartların üzerinde yazmayacak.

E-Bilet uygulamasına İçişleri Bakanlığı da entegre olacak ve ellerindeki 'kara liste' ile stadyumlara girecek taraftarların kontrol altına alınması sağlanacaktır. Maçlarda olaya karışan taraftarlar İçişleri Bakanlığı tarafından 'kara liste'ye alınacak ve stadyumlara girişleri engellenecektir.

Maçlara girmek için kişisel bilgilerin olduğu kart yeterli olmayacaktır. Maça girmek için 'Geçiş Kartı' olarak adlandırılan maç biletinin alınması zorunludur. Taraftarlar geçiş kartını (maç bileti) online sistem üzerinden, maç günü stadyum gişelerinden veya daha öncesinde Merkezi Sistem Entegratörü'nün ülke genelinde kuracağı ofislerden alabilecektir. Ancak maçlara giriş, geçiş kartı ve üzerinde kişisel bilgilerin olduğu kartın birlikte kullanımı ile mümkün olacaktır.

TFF, kişisel bilgi içeren taraftar kartlarına önceden para yüklenebilmesini ve biletin karttaki para ile alınabileceğini öngörüyor. Ancak -anlaşıldığı kadarı ile- karttaki para ile ödeme yapılsa dahi stadyuma giriş için geçiş kartı (maç bileti) alınması zorunlu olacak.

Kulüpler tarafından sezon öncesi satışı yapılan kombine kart satışlarının sisteme nasıl entegre edileceği ile ilgili açıklayıcı bilgiler yok.

Tarafların alacakları bilet ve diğer harcamalarının kayıt altına alınması sağlanacak ve kulübüne ne kadar sadık olduğu (ne kadar para harcadığı) kontrol edilecek. 'Sadakat Programı' olarak isimlendirilen bu sistem ile taraftarlar kulüp ve TFF aracılığı ile topladıkları puanlar ile çeşitli hediyeler kazanabilecek.

Bu uygulama ile stadyumlara giriş yapılacak her kapıyı ve stadyumlardaki tüm oturma alanlarını gözetim altına alacak yüksek çözünürlüklü merkezi kamera sistemi kurulacak. Görüntüler stadyumlarda bulunan bir merkezde ve TFF'nin merkez binasında kurulacak izleme odasında izlenecek. Stadyum kapılarından giriş yapan her taraftarın yüksek çözünürlüklü fotoğrafı çekilecek bir sistemin kurulması sağlanacak. Ayrıca stadyuma giden tüm yolların yine merkezi sistem kamera ile izlenmesi sağlanancak.

Sistemin kuruluşlar ve taraftarlara sağlayacakları: 
Türkiye Futbol Federasyonu: Türkiye çapında futbol sahalarında şiddet ve anarşi olaylarının azaltılması ve taraftar deneyiminin iyileştirilmesi.
Futbol Kulüpleri: 6222 sayılı kanuna uyum ve geliştirilmiş gelir fırsatları, stadyumlara son teknoloji altyapı sağlanması.
Devlet Kurumları: Şiddetin azalması, Bilet ve diğer ticari satışlarda şeffaflık sağlanması, suçluların tespiti için gelişmiş video ve fotoğraf kayıtları.
Taraftar: Maç esnasında geliştirilmiş kişisel güvenlik, 'Merkezi Bilet' ve 'Sadakat Programı' arasında kurulacak bağlantı ile satın alımlardan puan kazanmak ve bunları harcamak.

Oğuzhan Sofracı
https://twitter.com/TFF1Lig

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder